37472 eurot valijarakenduse punase raami eest

Pärast 2011. aasta valimisi on nüüd eraldi mõeldud kasutaja ekraani kaudu toimuvate petmise rünnakute vastu. Mäletatavasti väitis Paavo Pihelgas, et ta sai ekraanile kuvatud valimisrakendust täita nii, et valijale jäi ekslik mulje toimunud hääletusest ning selle tulemusel jäi tema hääl andmata. See rünnak ei muutnud valija häält vaid jättis mulje valimise lõpetamisest ja oleks seeläbi võimaldanud teatud kandidaatide poolt hääletamata jätmist.

Lisaks oli probleem teatud tüüpi seadmetega, kus ekraanile ei mahtunud kogu valijarakendus ja see muutis võimatuks nimekirja lõpus oleva kandidaadi nägemise ja tema poolt hääletamise.

2013. aastaks tuldi välja 37472 eurot maksnud lahendusega, mis üldjoontest tähendab seda, et kui 1) valijarakendus ei mahu tervenisti ekraanile ära või 2) tema peal on mingi teine programm/kiht, siis tuleb valimisrakendusele punane raam. See toimub ainult Windowsiga arvutitel, teised (Mac, Linux) pole toetatud.

2013. aasta valijarakenduse turvalisus punase raamiga
Nendel valimistel on uus lahendus kasutajaliidese kaudu toimunud rünnakute vastu punane raam, mis tekkib valimisrakenduse sisse kui mõni teine programm on tema peal või osa jääb “ekraani taha.” Foto Virgo Kruve

Nagupildilt näha, siis kalkulaatori programmi asetamine valijarakenduse peale toob kaasa punase raami. Selle kohal on toodud välja ka rahaline kulu 37472 eurot ja 3 teenust, mis sellele kulus.

Autor: Virgo Kruve

Olen olnud e-valimiste vaatleja 2011. aastast. 2013. aastal viibisin ka serverite tarkvara seadistamise juures ja häälte kokkulugemisel. Sama toimus ka 2014. aasta kevadel Euroopa Parlamendi valimistel. See leht on mõeldud just selle ajal tehtud piltide ja saadud info jagamiseks, et e-valimiste ümber oleks vähem (umb)usku ja rohkem faktidel põhinevat teadmist. Samuti sellel põhinevat arutelu. Viimati olin e-vaatleja 2015. Riigikogu valimistel ja seal leitud rikkumiste kohta jõudis kaebus ka Riigikohtuni välja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.