Reageerin 26. juuli 2016 teatele ERR-is ja Postimehes, mille järgi elektroonilise hääletamise tarkvara läheb täielikult ümberkirjutamisele. See on halvasti varjatud katse anda erafirmale tööd ehk raha e-valimiste süsteemiga.

Panen siia katked oma kommentaaridest, et neid mitte uuesti kirjutama hakata.

Kõiki hankeid ma ei pruugi teada aga 2005-2007 oli internetipanga sarnane tarkvara (maksis 10 miljonit krooni), siis alates 2009 EP ja KOV valimistest tuli valimisrakendus. See kirjutati täiesti uuesti 2011. RK valimisteks(räägiti koolitusel). Tarkvara kirjutati uuesti 2013. KOV valimisteks, sest oli lisandunud verifitseerimine. Selles sisaldus “turvalahendus,” et programm kuvas punast raami kui selle peal oli mõni teine aken. See maksis 37 472 eurot, mida on 3 korda rohkem kui VVK maksis uute plastikust hääletusurnide eest igasse jaoskonda.

Tegelik probleem on valimisjaoskonnast loobumine, mis liberaliseeris valimispettuse (häälte ost kodudest). Pabersedelite urniga ei lasta poliitikuid tänavatele ja kodudesse, et nad korjaksid endale poolthääli. Ma olen näinud lähedalt 3 viimast e-valimist ja minul on siiani teadmata kõik, mis puudutab valimistulemust koostavat tarkvara. Mitte segamini ajada elektroonilise valimise tarkvaraga, mille uuesti kirjutamisest praegu räägitakse. Olen ka varem toonud selle võrdluse, et mustkunstniku trikk laval on läbipaistvam kui Eestis valimistulemuse selgumine. Sisuliselt pole kordagi avaldatud jaoskondade tulemuste algandmeid, küll on järjepidevalt seiskunud valimistulemust kokkulugevad serverid(2009 EP, 2011 RK, 2014 EP, 2015 RK) ja nende ärkamine on toonud suuri muutusi. Olin ise tunnistajaks, kus 10 minutiga muutus EP valimiste tulemus: KE oli 2 kohta ja REF 1 aga siis oli järsku vastupidi.

Ühegi matemaatilise valemiga ei saa korvata valimisjaoskonda kui häälte ostu välistavat ja valija mõjutamist takistavat vahendit. Ega asendada hääletuskasti ja sedeleid, mida võib vaadata ilma turvaleket põhjustamata. Näiteks Hursti vaatas 2013. videot ja väitis, et nägi parooli aga nad ei vastanud mulle kunagi, mis oli parool. Samasuur risk kui teada isikukoodi ja sellest kirjutasin pikemalt 14.05.2014 arvamus.postimees.ee/2794324/virgo-kruve-valismaa-mainerunnak-e-valimiste-vastu .
Ma ei ole tehnoloogilise arengu vastu aga olen vabade, salajaste ning vaadeldavate valimiste poolt. Kahjuks e-valimised neid nõudeid ei täida. Isegi tarkvara uuendamisega. Tsiteeritud teksti lõpp.

Sattusin lugema Sven Sildniku teksti (Kivisildnik), kus oli sees fraas „miljoni vaese riik.“ Me ei saa loobuda jaoskondades valimisest, sest kõigil ei ole arvutit majanduslikel või muudel põhjustel (neil puudub vajadus ja oskus seda kasutada) ning järelikult on elektrooniline valimisviis lisa. See on sama kui pankadega, mis tänapäeval hoiavad pangakontoreid lahti väga väikse osa klientide tarbeks, sest valdav enamus toimetab arvutiga või maksab kaardiga. Samamoodi trükib Maksu- ja Tolliamet jätkuval maksudeklaratsioonide vorme paberil ja võtab neid ka vastu, kuigi suurusjärgus 97 protsenti tuludeklaratsioonidest esitatakse elektrooniliselt. Praegusel juhul on valimistega sedasi, et vaid 1/3 hääletab arvutiga, seejuures käib valimispäeval jaoskonnas selgelt rohkem inimesi kui eelneva 7 ööpäeva jooksul toimetab arvutis. Need näitajad leiab ülevalt statistika lehelt.

Tarkvara uuendamisest ei ole pääsu. Näiteks 2013. KOV valimisteks soetati sertifikaadid, mis pidid vastu pidama 4 aastat ja olema veel 2017 KOV jaoks kõlbulikud aga siis tuli välja, et NSA oli häkkinud sertifikaatide tootjat ning nii tuli 2014 EP valimisteks sertifikaadid uuendada.

Jaoskonnas filmimine ja pildistamine ei ole turvarisk, mis rikuks hääletaja vabadust või sedeli salajasust. Valimiskasti võib enne, valimiste ajal ja tulemuse kokkulugemisel kuitahes palju pildistada ja ikkagi ei ole turvariski. Tarvi Martens kindlasti on sellega päri aga tal on mingi oma agenda, mispärast ta hoiab seda hääbuvat tehnoloogiat stepslist välja tõmbamast ja maksab üha uusi summasid selle ümbertegemise eest. Muidugi võib olla eesmärk hoida e-valimiste idee autoreid Reformierakonnast võimul, sest nagu kirjutasin vahepeal, siis valimistulemuse kokkulugemine on üks must kast, mida ma pole kunagi näinud. Ma tean, et selleks on eraldi server või serverid aga neid pole ma kunagi näinud, mitte ühelgi valimisel. Sisuliselt läheb kaabel seina, elektrooniliselt antud häälte tulemusega (mida inimesed samuti ei kontrolli ja usaldavad programme) ning siis hüppab internetis teise kaabli kaudu välja valimistulemus, et Reformierakond võitis jälle valimised. Kui idee autorid jääksid 2. või 3. kohale, tunduksid tulemused kuidagi ausamad. Praegu on selline seis, et nad alustasid nende läbiviimist ja üha võidavad. Isegi olukorras, kus internetis kasvanud 18. aastaseid oli arvuliselt vähem kui 91. aastaseid. Jah, ma olen jõudnud järeldusele, et selline tulemus tuli liberaliseeritud häälteostu sisseviimisega, sest korraldajad ei ole tõestanud valimiste tarkvara ausust, valimiste tulemuse läbipaistvat kujunemist ega näidanud ennast seaduses toodud toimingute ja tähtaegade täitjana. Neil pole isegi julgust vastu vaielda, vaid VVK jättis kaebuse läbi vaatamata. Seejuures oli põhjendus ka Riigikohtu poolt ebaseaduslik, sest valimistoimingu vaidlustamiseks ei pea olema kodanik(hääleõigust omavad ka mittekodanikud ja teiste EL-i riikide kodanikud).

Viited:

Vabariigi valimiskomisjon soovib e-hääletamise süsteemi uuesti üles ehitada
uudised.err.ee/v/eesti/fe86efd4-9811-48cc-ae2b-234acd4e6c60/vabariigi-valimiskomisjon-soovib-e-haaletamise-susteemi-uuesti-ules-ehitada
Eesti e-hääletamise süsteem saab kõigile kättesaadavaks – kasvõi erakondadele
http://tehnika.postimees.ee/3778301/eesti-e-haaletamise-susteem-saab-koigile-kattesaadavaks-kasvoi-erakondadele?-kasvoi-erakondadele

Lõpetage e-valimiste kulud

You May Also Like

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga