E-valimised algavad 15. mail kell 9

Tänaseks päevaks on serverid seadistatud ja täna pannakse need ka majutuskohta, et olla valmis neljapäeval 15. mail kell 9 avatavaks elektrooniliseks hääletamiseks.

Möödunud nädalal käisin kolmel päeval serverite seadistamist vaatlemas. Võrreldes sügisega ei ole e-valimistel põhimõttelisi muutusi. Lisandus 2 platvormi nutitelefoniga hääle sisu kontrollimiseks. Hiljuti paljastatud OpenSSL turvaauk Heartbleed on nüüd uue sertifikaadi hankimisega loodetavasti kinni pandud. Avalikuks tulnud info järgi teadis ameeriklaste nuhkimisasutus NSA sellest vähemalt 2 aastat aga kas seda ka kasutati Eesti serveri vastu mullu oktoobris, pole teada. Turvaauk seisnes selles, et turvalise ühenduse loomise käigus sai valimiste serveri mälust kätte kuni 500 sümbolit, mis võisid sisaldada varasemaid paroole serverisse ligipääsuks. Jaoskondades antud paberhääled on alati olnud salajased ega pole kunagi lekkimise ohus.

Huvi vaatlemise vastu on seekord väga väike. Koolitamist ja testhääletust ei toimunud. Seadistamise juures oli 2 kohalikku vaatlejat ning 2 valgevenelast, kellel on turvalisuse alane projekt, milles osaleb 5 endise NSV Liidu vabariiki. Täpne eesmärk vestlusest ei selgunud aga riiklike valimiste asemel huvitas neid selle kasutusvõimalus erasektoris, näiteks juriidiliste isikute juhtorganite valimisel(äriühingud, korteriühistud) üle interneti.

Hääletamise ajad 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel

Neljapäeval 15. mail kell 9 avatakse e-valimised ja elektrooniliselt saab hääletada ööpäevaringselt www.valimised.ee aadressil kuni 21. maini. Jaoskondades toimub eelhääletamine igas maakonnas vähemalt 1 jaoskonnas(kell 12-20) kuni 18. maini ja selle järel avatakse kõik jaoskonnad samadeks kellaaegadeks kuni 21. maini. Valimispäev on 25. mai ja hääletada saab vaid jaoskondades kell 9 kuni 20. Elektrooniliselt hääletanu saab üle hääletada jaoskonnas kuni 21. maini.

Elektrooniline hääletamine on lisavõimalus valimiseks, mida üleriiklikuna interneti kaudu ei kasutata kusagil mujal maailmas. Täiesti mõjutusvabad, lõpuni salajased ja vaatlejatele vaadeldavad on pabersedeliga hääletamine jaoskondades nii Eestis kui kõikjal maailmas. E-asjadega võime alles hiljem avastada, millised olid riskid selle toimumise ajal ja loota, et kurja ei toimunud.

Virgo Kruve
e-vaatleja

Autor: Virgo Kruve

Olen olnud e-valimiste vaatleja 2011. aastast. 2013. aastal viibisin ka serverite tarkvara seadistamise juures ja häälte kokkulugemisel. Sama toimus ka 2014. aasta kevadel Euroopa Parlamendi valimistel. See leht on mõeldud just selle ajal tehtud piltide ja saadud info jagamiseks, et e-valimiste ümber oleks vähem (umb)usku ja rohkem faktidel põhinevat teadmist. Samuti sellel põhinevat arutelu. Viimati olin e-vaatleja 2015. Riigikogu valimistel ja seal leitud rikkumiste kohta jõudis kaebus ka Riigikohtuni välja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.